Loading color scheme

Konferencja prasowa dot. przetargu na kocioł wodny wykorzystujący biomasę jako paliwo

MPEC chce korzystać z zielonej energii. Przełomowa inwestycja w łomżyńskiej ciepłowni.

- Tak naprawdę od wielu lat nie było żadnych większych inwestycji na naszym źródle ciepła. Tak jak Państwo wiecie nasze źródło ciepła to jest pięć kotłów typowo na węgiel kamienny natomiast w tej chwili inwestycję, którą przygotowaliśmy będziemy finalizowali. Jest to inwestycja przełomowa. - mówił na dzisiejszej na konferencji prasowej prezes zarządu MPEC w Łomży Radosław Żegalski.

 

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zostanie sfinalizowana umowa z wykonawcą przełomowej inwestycji w MPEC. Prezes miejskiej spółki podkreślił, że dzięki zbudowaniu kotła na biomasę, wytwarzana energia w skali roku będzie w ponad 30 proc. produkowana nie z czarnej energii jak dotychczas, a z energii tzw. OZE, czyli zielonej.

W związku z emisją dwutlenku węgla do atmosfery stale wzrastają opłaty nakładane przez Unię Europejską. Jeśli MPEC dalej będzie korzystać z kotłów na węgiel to za emisję CO2 będzie musiał płacić nawet do kilku milionów zł rocznie.

- W 2018 r. w ciągu 12 miesięcy, te opłaty wzrosły co najmniej 400 procent. Gdybyśmy chcieli to odnieść do wartości, to są to kwoty rzędu 6 mln zł rocznie - mówił prezes Zarządu MPEC w Łomży, Radosław Żegalski.

Do 2022 r. MPEC będzie musiał znaleźć ok. 35 mln zł, aby zmodernizować kotły do wymagań narzuconych przez UE. W kolejnym roku analitycy rynkowi przewidują, że wzrosną też opłaty za emisję dwutlenku węgla. Kocioł na biomasę, to jest pierwszy etap planu, który MPEC zamierza wdrożyć, aby utrzymać ceny ciepła na zbilansowanym poziomie.

- W moim przekonaniu robimy wszystko żeby te ceny ciepła utrzymać, na stałym, zbilansowanym poziomie - mówi Radosław Żegalski.

Przypomnijmy, że pod koniec września MPEC w Łomży Sp. z.o.o. rozstrzygnął przetarg na realizację przełomowej inwestycji w Ciepłowni Miejskiej. Wybrano ofertę litewskiej firmy: UAB Enerstena z Kowna, która za kwotę 22 496 164,80 PLN postawi nowy układ kotłowy wraz z magazynem podawania i składowania biomasy drzewnej oraz przeprowadzi rozruchy, szkolenia i uzyska pozwolenia na użytkowanie nowej jednostki